9 og 10 klasse på efterskole

Overvejer du at tage på efterskole i 9. eller 10. klasse så er vi den rette efterskole for dig. Husby Efterskole ligger i dejlige naturomgivelser og bor tæt på Vesterhavet, Husby Klitplantage, Badesøen Skavemosen og Nissum Fjord. Vi er ikke mere end 30 km væk fra Ringkøbing og Holstebro, hvor der er gode offentlige transportforbindelser lige ved døren.

Vi går meget op i, at Undervisningen er oplivende, oplysende høj faglighed. Vi tilbyder en velbalanceret kombination af tværfaglig valgfag samt idræt. 

Vi har fokus på at vores elever udvikles personligt og får faglig som socialt udbytte af deres ophold. Vi går op i fælleskab og forsøger igennem vores undervisning at modvirke overdreven indivudualisering, som kan være rod til selvcentering og egoisme. 

Hvilke valgfag kan jeg vælge?

Vælger du Husby Efterskole, så har du utrolig mange valgfag, som du kan vælge og vrage imellem. Vi sørger for, at du kan dyrke din interesse. Vores valgfag er helt deres egne, og har derfor ingen sammenhæng med de obligatoriske fag, eller vores profilfag - som vi også tilbyder. Herunder ArtExpres, Digital, Musik og Jagt. 

Her er blot nogle af de valgfag, som du kan vælge:

 • Sport
  • Hockey, fodbold, badminton, volleyball, styrketræning, løb.
 • Kreative fag
  • Sløjd, musik, billedredigering, forfatterværksted, syning, smykker, kor, samspil, billedkunst
 • Praktiske fag
  • Madlavning, biologi, 10 kl. tysk, 10 kl. fysik

Udover disse valgfag, kan du også, hvis du er del af vores Jagt linje, tage jagttegn. Forløbet på jagt-linjen afsluttes med en prøve, som giver dig et gyldigt jagttegn. Du kan læse mere om vores jagt-linje her.

Hvad tilbyder Husby efterskole?

Vi tilbyder som sagt Jagttegn, men foruden det - så kan du også komme med på 3 udlandsrejser. Her er målet at fremme din sans for verdenen, herunder kultur mm. Du vil desuden få rigelig med mulighed for, at udvikle dine fremmedssprogsevner. 

Foruden disse 3 udlandsrejser, så har vi også flere småture i løbet af året. 

 • En introtur i september med to overnatninger
 • En afslutningstur
 • Forskellige småture ud af huset

Hvad koster det at gå på efterskolen?

Som alle efterskoler, så er der en pris at betale. Prisen for at gå på efterskole kan svinge fra skole til skole, og det kan være vidt forskelligt, hvad denne pris dækker over. På Husby lægger vi vægt på, at man som forældre, har råd til at sende sit barn på efterskole, derfor er vores ugepris blandt de billigste i Danmark. 

Et ophold på Husby Efterskole koster 2245,- pr. uge. Du kan læse mere om, hvad dette inkluderer her

OBS: Der er naturligvis også mulighed for at få tilskud til et efterskoleophold. Læs mere om tilskud til efterskoler her

Er der forskel ifht. folkeskolen?

Husby Efterskole tilbyder de samme afgangsprøver som i folkeskolen. Derfor skal den største forskel findes på mængden af valgfag, samt det udviklingspotentiale vi bringer. Vi har gennem mange år bevist, at vores elever gennemgår en positiv udvikling, som fremmer deres udvikling i årene frem.